Logo

Pisarz dla dorosłych
Opowieść o Józefie Mackiewiczu
Grzegorz Eberhardt


Książki


Czasopisma


Oładki


Klienci


Linki


Powrót

Józef Mackiewicz – jeden z największych polskich pisarzy i intelektualistów w czołówce najbardziej zapomnianych, niedrukowanych! Grzegorz Eberhardt odkrywa przyczyny tego paradoksu, wykonując benedyktyńską pracę: przekopując krajowe i zagraniczne archiwa, korespondując z czołowymi postaciami minionych dziesięcioleci, konfrontując świadectwa, prowadząc wręcz swoje własne śledztwo. Sięga po materiały nigdy dotąd niepublikowane. Powoli wchodzi w niejako osobisty kontakt z nieżyjącym już autorem „Nie trzeba głośno mówić”. I jak on, narazi się zapewne wielu przeciwnikom niewygodnej prawdy.

Fascynujący obraz minionego wieku, prezentowany w tej książce, odbiega od popularnych, a fałszywych na ogół opinii, ale na pewno bliski jest temu, który prezentował sam Józef Mackiewicz. Książka imponuje wielością planów, szerokością spojrzenia, uderzającym prawdą, niebanalnym obrazem niedawnej (ale i niezakończonej) przeszłości. Jest tu i PRL, z jego życiem intelektualnym, ukazany bez różowych okularów sentymentu. Niezwykle interesujące są opisy Wilna pod kolejnymi okupacjami: litewską, sowiecką i niemiecką. Bardzo ciekawie, żywo i dyna­micznie odmalowane są polskie środowiska emigracyjne (w tym „Kultura”, „Wolna Europa”, „Wiadomości”), z całą ich różnorodnością, ideowymi sporami, wielkością, ale i hańbą.

Grzegorz Eberhardt udziela odpowiedzi, dlaczego naoczny „świadek Katynia” przez kilkadziesiąt lat żył w nędzy, a dziś pozostaje postacią tak bardzo nieznaną, ale z pewnością odpowiedź ta nie spodoba się bardzo wielu osobom. Książka jest bardzo odległa od politycznej poprawności.

Pasjonujące dzieło, pisane zresztą z pasją, z imponującą panoramą historyczną i geogra­ficzną. Walory książki uwydatnia daleki od sztampy layout.

Książka otrzymała wyróżnienie w konkursie im. Józefa Mackiewicza 2009 (zob. fotoreportaż z uroczystości wręczenia nagród).


Recenzja                                              Rozmowa z autorem w Polskim Radiu


Grzegorz Eberhardt, Pisarz dla dorosłych – Opowieść o Józefie Mackiewiczu. „Lena”/Stowarzyszenie „Solidarność Walcząca”, Wrocław 2008. 773 s., indeks nazwisk, bibliografia, liczne przypisy, format B5 (24,5x17,2 cm), oprawa miękka ze skrzydełkami,
Cykl „Biblioteka Solidarności Walczącej”"
ISBN 978-83-919164-3-8
Cena detaliczna: 69,00 zł (wraz z kosztami wysyłki)

Słowa kluczowe: Józef Mackiewicz, literatura, XX w., komunizm, polityka, Katyń, AK, Kresy, emigracja, Litwa, „Kultura”, RWE, „Kontra”

Zamówienia można składać:
tel. 603 96 46 39
e-mail: info@wydawnictwo-lena.plPoradnik dla autorów                                                         Napisz maila
 

 

Wydawnictwo „Lena”

ul. Pasteura 15a-20

50-367 Wrocław

tel. 603 96 46 39

konto: Santander,
Nr 43 1090 2473 0000 0001 1316 9296

e-mail: info@wydawnictwo-lena.pl

NIP 898-103-02-80

Regon 930760975